No. Subject Course Topic Faculty Name User Category Telecast Date / Day Telecast Time
1 Bioinformatics 3rd Year / Semester
V
Genetic and physical mapping Part II Surya P.
UG
27-11-2020
Friday

Time

Time
    00:00:00 - 00:59:57
    07:59:08 - 08:59:05
    15:58:16 - 16:58:13
    23:57:24 - 24:00:00

2 Biomedical Science Ist Year /Paper 7 Conformations of Cyclohexane Shameem Ahmad Shameem
UG
27-11-2020
Friday

Time

Time
    00:59:57 - 01:29:11
    08:59:05 - 09:28:19
    16:58:13 - 17:27:27

3 Botany B.Sc 1st year/
Course 2
Chromosomal Alterations Arshid Iqbal
UG
27-11-2020
Friday

Time

Time
    01:29:11 - 01:59:19
    09:28:19 - 09:58:27
    17:27:27 - 17:57:35

4 Zoology Ist Year Paper I4 Blood Formation Dr. Ashwin Patel
UG
27-11-2020
Friday

Time

Time
    01:59:19 - 02:29:18
    09:58:27 - 10:28:26
    17:57:35 - 18:27:34

5 life Sciences B.Sc Ist Year/
Course II
Electron Microscope Edwin Pithawala
UG
27-11-2020
Friday

Time

Time
    02:29:18 - 02:59:16
    10:28:26 - 10:58:24
    18:27:34 - 18:57:32

6 Microbiology B.Sc. Ist Year/
Paper 4
Carbohydrates- 1 Dr. Prajna Mandal
UG
27-11-2020
Friday

Time

Time
    02:59:16 - 03:29:16
    10:58:24 - 11:28:24
    18:57:32 - 19:27:32

7 Biochemistry B.Sc. 1st year
(2ndSemester)
Atomic absorption spectrometry Langlem Meinim
UG
27-11-2020
Friday

Time

Time
    03:29:16 - 03:59:21
    11:28:24 - 11:58:29
    19:27:32 - 19:57:37

8 Bioinformatics 3rd Year / Semester
V
Identification of DNA polymorphism, the importance
of SNPs in DNA typing and pharmacogenomics
Anju Viswan
UG
27-11-2020
Friday

Time

Time
    03:59:21 - 04:23:40
    11:58:29 - 12:22:48
    19:57:37 - 20:21:56

9 Zoology 2nd Year / Paper 5 TYPES AND FORMS OF DNA AND RNA -
UG
27-11-2020
Friday

Time

Time
    04:23:40 - 04:29:12
    12:22:48 - 12:28:20
    20:21:56 - 20:27:28

10 Biomedical Science Ist Year / Paper 7 Optical Isomerism Shazia Parveen
UG
27-11-2020
Friday

Time

Time
    04:29:12 - 04:45:37
    12:28:20 - 12:44:45
    20:27:28 - 20:43:53

11 Biochemistry B.Sc. 1st year
(2ndSemester)
Coenzymes-I Dr. Wayenbam Sobhachandra Singh
UG
27-11-2020
Friday

Time

Time
    04:45:37 - 04:59:11
    12:44:45 - 12:58:19
    20:43:53 - 20:57:27

12 Botany Ist Year /Paper 1 Deletions and duplications Arshid Iqbal
UG
27-11-2020
Friday

Time

Time
    04:59:11 - 05:29:09
    12:58:19 - 13:28:17
    20:57:27 - 21:27:25

13 Zoology B.Sc. Ist year Peripheral circulation Gaurang Sindhavcg
UG
27-11-2020
Friday

Time

Time
    05:29:09 - 05:59:09
    13:28:17 - 13:58:17
    21:27:25 - 21:57:25

14 lifesciences Ist Year /Paper 1 LIGHT, FLUORESCENCE AND PHASE CONTRAST MICROSCOPY Dr. Sadhana Nighojkar
UG
27-11-2020
Friday

Time

Time
    05:59:09 - 06:29:08
    13:58:17 - 14:28:16
    21:57:25 - 22:27:24

15 Microbiology B.Sc. Ist Year/
Paper 4
Carbohydrates-2 Dr. Prajna Mandal
UG
27-11-2020
Friday

Time

Time
    06:29:08 - 06:59:08
    14:28:16 - 14:58:16
    22:27:24 - 22:57:24

16 Biochemistry B.Sc. 1st year
(2ndSemester)
Computer fundamentals-I Sanjenbem Kabita
UG
27-11-2020
Friday

Time

Time
    06:59:08 - 07:13:15
    14:58:16 - 15:12:23
    22:57:24 - 23:11:31

17 Biomedical Science 2nd Year Development and Causes of Cancer Sana Mehraj
UG
27-11-2020
Friday

Time

Time
    07:13:15 - 07:29:06
    15:12:23 - 15:28:14
    23:11:31 - 23:27:22

18 Bioinformatics 3rd Year / Semester
V
Cytogenetics, Chromosome painting, Fluorescent in
situ hybridization (FISH), micro-dissection and
flow sorting
Bindu P.V.
UG
27-11-2020
Friday

Time

Time
    07:29:06 - 07:59:08
    15:28:14 - 15:58:16
    23:27:22 - 23:57:24

19 Biomedical Science Ist Year / Paper III Preparation of Amino Acids and Reactions of Amino
Acids
Rubiya Dar
UG
28-11-2020
Saturday

Time

Time
    00:00:00 - 00:30:00
    07:59:46 - 08:29:46
    15:59:32 - 16:29:32
    23:59:18 - 24:00:00

20 Botany B.Sc 1st year/
Course 2
Translocation Dr. Aijaz Ahmad Wani
UG
28-11-2020
Saturday

Time

Time
    00:30:00 - 01:00:00
    08:29:46 - 08:59:46
    16:29:32 - 16:59:32

21 Zoology Ist Year Paper I Qualitative Tests for Proteins, Lipids Dr. Ayaz Rangrez
UG
28-11-2020
Saturday

Time

Time
    01:00:00 - 01:29:59
    08:59:46 - 09:29:45
    16:59:32 - 17:29:31

22 lifesciences Ist Year Paper I PAPER AND THIN LAYER CHROMATOGRAPHY Mukesh Patidar
UG
28-11-2020
Saturday

Time

Time
    01:29:59 - 02:00:00
    09:29:45 - 09:59:46
    17:29:31 - 17:59:32

23 Microbiology B.Sc. Ist Year/
Paper 4
Proteins-2 Dr. Prajna Mandal
UG
28-11-2020
Saturday

Time

Time
    02:00:00 - 02:30:00
    09:59:46 - 10:29:46
    17:59:32 - 18:29:32

24 Biochemistry B.Sc Ist year Enzymes-introduction-II Dr. Senjam Sunil Singh
UG
28-11-2020
Saturday

Time

Time
    02:30:00 - 02:59:58
    10:29:46 - 10:59:44
    18:29:32 - 18:59:30

25 Bioinformatics 3rd Year / Semester
V
Gene isolation Bindu P.V.
UG
28-11-2020
Saturday

Time

Time
    02:59:58 - 03:29:57
    10:59:44 - 11:29:43
    18:59:30 - 19:29:29

26 Biomedical Science 1st year/paper 7 Determination of Primary Structure & Synthesis of
Peptides
Nafeesa
UG
28-11-2020
Saturday

Time

Time
    03:29:57 - 03:59:49
    11:29:43 - 11:59:35
    19:29:29 - 19:59:21

27 Botany B.Sc 1st year/
Course 2
Inversions: mechanism and genetic consequences Dr. Aijaz Ahmad Wani
UG
28-11-2020
Saturday

Time

Time
    03:59:49 - 04:29:44
    11:59:35 - 12:29:30
    19:59:21 - 20:29:16

28 Zoology B.Sc. 3rd year Aim and scope of ecology Shaily Kapadia
UG
28-11-2020
Saturday

Time

Time
    04:29:44 - 04:59:47
    12:29:30 - 12:59:33
    20:29:16 - 20:59:19

29 lifesciences Ist Year Paper I PAPER AND THIN LAYER CHROMATOGRAPHY Mukesh Patidar
UG
28-11-2020
Saturday

Time

Time
    04:59:47 - 05:29:48
    12:59:33 - 13:29:34
    20:59:19 - 21:29:20

30 Microbiology B.Sc. Ist Year/
Paper 4
Proteins-3 Zafar Shadad Khan
UG
28-11-2020
Saturday

Time

Time
    05:29:48 - 05:59:48
    13:29:34 - 13:59:34
    21:29:20 - 21:59:20

31 Biochemistry B.Sc Ist year Enzymes-nomeclature and classification Dr. Senjam Sunil Singh
UG
28-11-2020
Saturday

Time

Time
    05:59:48 - 06:29:53
    13:59:34 - 14:29:39
    21:59:20 - 22:29:25

32 Bioinformatics 3rd Year / Semester
V
Transient expression of Transgenes and DGGE in
mutation detection
Surya P.
UG
28-11-2020
Saturday

Time

Time
    06:29:53 - 06:59:51
    14:29:39 - 14:59:37
    22:29:25 - 22:59:23

33 Biomedical Science
-
- -
UG
28-11-2020
Saturday

Time

Time
    06:59:51 - 07:29:45
    14:59:37 - 15:29:31
    22:59:23 - 23:29:17

34 Botany B.Sc 1st year/
Course 2
Aneuploidy Dr. Aijaz Ahmad Wani
UG
28-11-2020
Saturday

Time

Time
    07:29:45 - 07:59:46
    15:29:31 - 15:59:32
    23:29:17 - 23:59:18

35 Zoology B.Sc. 3rd year Adaptations in organisms:Soil Dr. Anshita Purohit
UG
30-11-2020
Monday

Time

Time
    00:00:00 - 00:28:55
    07:59:38 - 08:28:33
    15:59:16 - 16:28:11
    23:58:54 - 24:00:00

36 life Sciences Ist Year /Paper 1 COLUMN CHROMATOGRAPHY Mukeshpati Dar
UG
30-11-2020
Monday

Time

Time
    00:28:55 - 01:00:19
    08:28:33 - 08:59:57
    16:28:11 - 16:59:35

37 Microbiology B.Sc. Ist Year/
Paper 4
RNA – I Dr. Anindita Banerjee
UG
30-11-2020
Monday

Time

Time
    01:00:19 - 01:30:19
    08:59:57 - 09:29:57
    16:59:35 - 17:29:35

38 Biochemistry B.Sc. 1st year
(2ndSemester)
Holoenzyme, apoenzyme, coenzymes Dr. Senjem Sunil Singh
UG
30-11-2020
Monday

Time

Time
    01:30:19 - 02:00:24
    09:29:57 - 10:00:02
    17:29:35 - 17:59:40

39 Bioinformatics
-
DNA Sequencing: Sequencing Strategies, Templates,
Chemistries, Labelling and Detection, Future
Methods
Bindu P.V
UG
30-11-2020
Monday

Time

Time
    02:00:24 - 02:30:26
    10:00:02 - 10:30:04
    17:59:40 - 18:29:42

40 Biomedical Science B.Sc 3rd year Pharmocokinetics Rizwana Assad
UG
30-11-2020
Monday

Time

Time
    02:30:26 - 03:00:31
    10:30:04 - 11:00:09
    18:29:42 - 18:59:47

41 Botany B.Sc 1st year/
Course 2
Aneuploidy Dr. Aijaz Ahmad Wani
UG
30-11-2020
Monday

Time

Time
    03:00:31 - 03:30:32
    11:00:09 - 11:30:10
    18:59:47 - 19:29:48

42 Zoology B.Sc. 3rd year Adaptations and Organisms: Water and Temperature Dr. Anshita Purohit
UG
30-11-2020
Monday

Time

Time
    03:30:32 - 04:02:22
    11:30:10 - 12:02:00
    19:29:48 - 20:01:38

43 lifescience Ist Year / Paper I UV-Vis spectroscopy Dr. Anjana Jajoo
UG
30-11-2020
Monday

Time

Time
    04:02:22 - 04:30:32
    12:02:00 - 12:30:10
    20:01:38 - 20:29:48

44 Microbiology B.Sc. Ist Year/
Paper 4
RNA – 2 Dr. Anindita Banerjee
UG
30-11-2020
Monday

Time

Time
    04:30:32 - 05:00:32
    12:30:10 - 13:00:10
    20:29:48 - 20:59:48

45 Biochemistry B.Sc. 1st year
(2ndSemester)
Coenzymes-I Dr. Wayenbam Sobhachandra Singh
UG
30-11-2020
Monday

Time

Time
    05:00:32 - 05:14:06
    13:00:10 - 13:13:44
    20:59:48 - 21:13:22

46 Biochemistry Ist Year / semester
1
DNA- Denaturation &renaturation Dr. N. Sanjopy Singh
UG
30-11-2020
Monday

Time

Time
    05:14:06 - 05:30:31
    13:13:44 - 13:30:09
    21:13:22 - 21:29:47

47 Bioinformatics 3rd Year / Semester
V
Microarray Dr. Savitha K. Koilery
UG
30-11-2020
Monday

Time

Time
    05:30:31 - 06:00:33
    13:30:09 - 14:00:11
    21:29:47 - 21:59:49

48 Biomedical Science B.Sc B.Sc 3rd Year Factors resposible for Drug Receptor Interactions Maryem Meraj
UG
30-11-2020
Monday

Time

Time
    06:00:33 - 06:30:37
    14:00:11 - 14:30:15
    21:59:49 - 22:29:53

49 Botany B.Sc Ist year/
Course 2
Sex chromosomes Dr. Pervaiz Ahmad
UG
30-11-2020
Monday

Time

Time
    06:30:37 - 06:59:46
    14:30:15 - 14:59:24
    22:29:53 - 22:59:02

50 Zoology B.Sc. 3rd year Adaptations in organisms: light, air and fire Dr. Anshita Purohit
UG
30-11-2020
Monday

Time

Time
    06:59:46 - 07:29:42
    14:59:24 - 15:29:20
    22:59:02 - 23:28:58

51 life Sciences Ist Year /Paper 1 Electrophoresis Sr. Anjana Jajoo
UG
30-11-2020
Monday

Time

Time
    07:29:42 - 07:59:38
    15:29:20 - 15:59:16
    23:28:58 - 23:58:54